Pokaż/ukryj informację o istniejących skrótach klawiszowych

Skróty klawiszowe:

Włącz lektora.
Wyłącz lektora.

Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie

Wyświetl stronę główną » Zespół interdyscyplinarny » Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie

W dniu 1 sierpnia 2010 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie powołała tzw. Zespoły interdyscyplinarne, których celem jest koordynowanie systemu przeciwdziałania przemocy  domowej na najniższym szczeblu samorządu terytorialnego w obszarze gminy.

Zespól interdyscyplinarny tworzy grupa ludzi, specjalistów z różnych dziedzin, zajmująca się rozwiązaniem konkretnego problemu przy wykorzystaniu zasobów będących w dyspozycji każdego z członków takiego Zespołu.

Sprawy dotyczące trybu i sposobu powoływania i odwoływania członków Zespołu Interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz szczegółowych warunków jego funkcjonowania reguluje uchwała Nr XXIII/193/2016 Rady Miasta Świnoujście z dnia 7 lipca 2016r.

 

Od 13 czerwca 2011 roku na terenie Miasta Skierniewice funkcjonuje Miejski Zespół Interdyscyplinarny w Skierniewicach powołany Zarządzeniem Prezydenta Miasta Skierniewice nr 61.2011, w którym określony jest skład osobowy Zespołu oraz rodzaj instytucji reprezentowanych przez poszczególne osoby.  Sprawy dotyczące trybu i sposobu powoływania i odwoływania członków Zespołu Interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz szczegółowych warunków jego funkcjonowania reguluje uchwała Nr Nr IX/45/11 Rady Miasta Skierniewice z dnia 25 marca 2011 r. zmienioną uchwałą Nr X/57/11 Rady Miasta Skierniewice z dnia 29 kwietnia 2011 r

W skład Zespołu Interdyscyplinarnego wchodzą przedstawiciele:
1.     Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Skierniewicach,
2.    Miejskiej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Skierniewicach,
3.    Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Skierniewice,
4.    Wydziału Rozwoju Gospodarczego i Spraw Społecznych,
5.    Komendy Miejskiej Policji w Skierniewicach,
6.    Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej przy Sądzie Rejonowym w Skierniewicach,
7.    organizacji pozarządowych.

 

 

W skład Zespołu Interdyscyplinarnego mogą również wchodzić przedstawiciele:
1.    Prokuratury Rejonowej w Skierniewicach,
2.    innych niż wyżej wymienionych podmiotów, działających na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie na terenie miasta Skierniewice.

 

Zadania zespołów interdyscyplinarnych

Zespół ma za zadanie m.in. diagnozowanie problemu przemocy w rodzinie, następnie podejmowanie działań w środowisku zagrożonym przemocą w celach zapobiegawczych, bądź podejmowanie interwencji w środowisku dotkniętym patologią.

Konieczne jest opracowywanie i realizacja indywidualnych planów pomocy i inicjowanie działań w stosunku do osób stosujących przemoc, a następnie monitorowanie sytuacji w tych rodzinach.

Do zadań Zespołu należy również dokumentowanie podejmowanych działań, a także ich efektów.

 

Grupy robocze

Zespół dyscyplinarny może tworzyć grupy robocze w celu rozwiązywania problemów związanych z wystąpieniem przemocy w rodzinie w indywidualnych przypadkach. W skład grup roboczych wchodzą przedstawiciele: jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, Policjioświaty, ochrony zdrowia. W skład grup roboczych mogą wchodzić także kuratorzy sądowi oraz przedstawiciele innych podmiotów, specjaliści w dziedzinie przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Członkowie Zespołu interdyscyplinarnego i grup roboczych mogą przetwarzać dane osób dotkniętych przemocą w rodzinie i osób stosujących przemoc w rodzinie dotyczące: stanu zdrowia, nałogów, skazań, orzeczeń o ukaraniu, a także innych orzeczeń wydanych w postępowaniu sądowym i administracyjnym, ale są zobowiązani do zachowania poufności wszelkich informacji i danych.

Prace w ramach grup roboczych są prowadzone w zależności od potrzeb zgłaszanych przez zespół interdyscyplinarny lub wynikających z problemów występujących w indywidualnych przypadkach.

 

Zadania grup roboczych

Zadaniem grup roboczych jest opracowanie i realizacja planu pomocy w indywidualnych przypadkach wystąpienia przemocy w rodzinie, monitorowanie sytuacji rodzin, w których dochodzi do przemocy oraz rodzin zagrożonych wystąpieniem przemocy, dokumentowanie działań podejmowanych wobec rodzin, w których dochodzi do przemocy oraz efektów tych działań.

 

Niebieskie Karty

Podejmowanie interwencji w środowisku wobec rodziny dotkniętej przemocą odbywa się w oparciu o procedurę "Niebieskie Karty" i nie wymaga zgody osoby dotkniętej przemocą w rodzinie. Wszczęcie procedury "Niebieskie Karty" następuje przez wypełnienie formularza "Niebieska Karta - A " w przypadku powzięcia, w toku prowadzonych czynności służbowych lub zawodowych, podejrzenia stosowania przemocy wobec członków rodziny lub w wyniku zgłoszenia dokonanego przez członka rodziny lub przez osobę będącą świadkiem przemocy w rodzinie. W ramach procedury "Niebieskie Karty" członkowie zespołu interdyscyplinarnego lub grupy roboczej:

1.    udzielają pomocy osobie, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie
2.    podejmują działania w stosunku do osoby, wobec której istnieje podejrzenie, że stosuje przemoc w rodzinie, w celu zaprzestania stosowania tego rodzaju zachowań,
3.    zapraszają osobę, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie, na spotkanie zespołu interdyscyplinarnego lub grupy roboczej,
4.    opracowują indywidualny plan pomocy dla osoby, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie i jej rodziny, który zawiera propozycje działań pomocowych,
5.    rozstrzygają o braku zasadności podejmowania działań.

 

 

 

W załączeniu znajduje się Uchwała Rady Miasta Skierniewice w sprawie przyjęcia „Miejskiego programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie i ochrony ofiar przemocy w rodzinie”.

 

 

Informacje

Dokumenty

Rejestr zmian

2021-04-25 16:15

Edycja artykułu - Agnieszka Czajka

2021-04-25 16:12

Dodanie załącznika/ załączników - Agnieszka Czajka

2021-04-25 16:10

Dodanie załącznika/ załączników - Agnieszka Czajka

2021-04-25 16:09

Edycja artykułu - Agnieszka Czajka

2021-04-25 16:07

Dodanie załącznika/ załączników - Agnieszka Czajka

2021-04-25 16:06

Dodanie załącznika/ załączników - Agnieszka Czajka

2021-04-13 13:16

Dodanie artykułu - Agnieszka Czajka

Filtrowanie bieżącej kategorii

Archiwum:

Oficjalna strona www

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie

96-100 Skierniewice
al. Niepodległości 4

46 833 39 48
sekretariat@moprskierniewice.pl

Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej Strona Dziennika Ustaw Monitor Polski Oficjalna strona Biuletynu Informacji Publicznej

Szukaj w BIP

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.