Artykuł pochodzi ze strony: www.bip.moprskierniewice.pl

Adres artykułu: www.bip.moprskierniewice.pl/artykuly/275

Orzekanie o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności

Miejski Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności

al. Niepodległości 4, 96-100 Skierniewice

tel. (46) 833-40-12

Przyjęcia wniosków i obsługa interesantów odbywa się od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 - 14:00

 

Przewodniczący Miejskiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności

mgr Albina Walczak

Sekretarz Miejskiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności

mgr Monika Nowicka

Obsługa:

Starszy inspektor Jolanta Gajewska

Podinspektor Małgorzata Krystyanik

Starszy referent Kamila Glejzner-Michalak

 

Podstawa prawna działania Zespołu:

Zespół rozpatruje wnioski o wydanie:

Wydawanie orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności

Zespól orzeka wyłącznie na wniosek osoby zainteresowanej lub jej przedstawiciela ustawowego albo, za ich zgodą, na wniosek ośrodka pomocy społecznej.

Do wniosku o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności należy dołączyć:

Dokumentację medyczną przedkłada się wyłącznie w kserokopiach potwierdzonych za zgodność z oryginałem lub z oryginałem do wglądu celem potwierdzenia takiej zgodności,

Uwaga:

  1. Osoby ubiegające się o ponowne wydanie orzeczenia po upływie ważności dotychczasowego przedkładają dokumentację medyczną powstałą po dacie ostatniego orzeczenia.
  2. Zgodnie z art. 15 ust. 1 rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności w przypadku posiadania orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności wydanego na czas określony można wystąpić z wnioskiem o ponowne ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności, nie wcześniej niż 30 dni przed upływem ważności posiadanego orzeczenia.

Stopnie niepełnosprawności

Dla realizacji celów określonych ustawą ustalono trzy stopnie niepełnosprawności:

  1. Znaczny
    Do znacznego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy w warunkach pracy chronionej i wymagającą, w celu pełnienia ról społecznych, stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innych osób w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.
  2. Umiarkowany
    Do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej lub wymagającą czasowej albo częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych.
  3. Lekki
    Do lekkiego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę o naruszonej sprawności organizmu, powodującej w istotny sposób obniżenie zdolności do wykonywania pracy, w porównaniu do zdolności jakie wykazuje osoba o podobnych kwalifikacjach zawodowych z pełną sprawnością psychiczną i fizyczną, lub mająca ograniczenie w pełnieniu ról społecznych dające się kompensować przy pomocy wyposażenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze lub środki techniczne.

Osoby, które nie ukończyły 16 roku życia zaliczane są do osób niepełnosprawnych, jeżeli mają naruszoną sprawność fizyczną lub psychiczną o przewidywanym okresie trwania powyżej 12 miesięcy, z powodu wady wrodzonej, długotrwałej choroby lub uszkodzenia organizmu, powodującą konieczność zapewnienia im całkowitej opieki lub pomocy w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych w sposób przewyższający wsparcie potrzebne osobie w danym wieku.

Orzeczenia poza ustaleniem niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności zawierają wskazania dotyczące w szczególności:

Do wniosku o wydanie orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień należy dołączyć:

Postępowanie odwoławcze

Od orzeczenia Miejskiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Skierniewicach przysługuje odwołanie do Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Łodzi w terminie 14 dni od daty doręczenia w/wym. orzeczenia za pośrednictwem organu, który wydał orzeczenie.

Od orzeczenia Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Łodzi przysługuje odwołanie do Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, za pośrednictwem organu, który wydał orzeczenie w terminie 30 dni od dnia doręczenia w/wym. orzeczenia.

Ważne!

W postępowaniach orzeczniczych wszczętych od dnia 1 czerwca 2017 r. strona ma prawo zrzeczenia się wniesienia odwołania, zgodnie z art. 127a Kodeksu postępowania administracyjnego (wzór oświadczenia w Dokumentach do pobrania).

ZASADY PRZEDŁUŻANIA PRZEDŁUŻANIA WAŻNOŚCI ORZECZEŃ

Zgodnie z art. 23 ustawy z dn. 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz niektórych innych ustaw orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, o którym mowa w art. 15h ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych z przyczyn związanych z przeciwdziałaniem COVID-19 - zmienianej w art. 10, w brzmieniu dotychczasowym, którego okres ważności:

1) upłynąłby do dnia 31 grudnia 2020 r. - zachowuje ważność do dnia 31 grudnia 2023 r.,

2) upłynąłby w okresie od dnia 1 stycznia 2021 r. do dnia 31 grudnia 2021 r. - zachowuje ważność do dnia 31 marca 2024 r.,

3) upłynąłby w okresie od dnia 1 stycznia 2022 r. do dnia poprzedzającego dzień wejścia w życie niniejszego przepisu - zachowuje ważność do dnia 30 września 2024 r.

- jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego ostatecznego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

NOWE ZASADY PRZEDŁUŻENIA WAŻNOŚCI ORZECZEŃ

Przedłużone orzeczenia o niepełnosprawności i o stopniu niepełnosprawności (tzw. „covidowe”) oraz te, które wygasają w okresie od 5 sierpnia 2023 r. do 30 września 2024 r., zachowają ważność do dnia 30 września 2024 roku, jednak nie dłużej niż do dnia, w którym nowe orzeczenie stanie się ostateczne.

Zmiana dotyczy również przedłużenia ważności kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych.
Karty parkingowe zachowują ważność również do 30 września 2024 roku, jednak nie dłużej niż do dnia, w którym nowe orzeczenie stanie się ostateczne.

Karty parkingowe dla placówek zachowają ważność do 31 marca 2024 r.

Podstawa prawna: Ustawa z 19 grudnia 2023 r. o szczególnych rozwiązaniach służących zachowaniu ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności (Dz. U. z 2023 r., poz. 2768)

Ustalanie poziomu potrzeby wsparcia dla potrzeb świadczenia wspierającego 

Szczegółowe informacje o procedurze uzyskania świadczenia wspierającego dostepne są TUTAJ.

Druk wniosku o wydanie deycyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia oraz druk kwestionariusza samooceny trudności w zakresie wykonywania czynności związanych z funkcjonowaniem znajduje się w Dokumentach do pobrania.

Ważne! W pierwszej kolejności osoba zainteresowana powinna wystąpić z wnioskiem do Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia. Dopiero po uzyskaniu takiej decyzji należy złożyć wniosek do ZUS o wypłatę świadczenia. Złożenie wniosku o wypłatę świadczenia przed uzyskaniem decyzji z Wojewódzkiego Zespołu będzie skutkowało pozostawieniem przez ZUS takiego wniosku bez rozpoznania.